Skóra naczyniowa jest jednym z najczęściej występujących rodzajów skóry u kobiet w wieku około menopauzalnym, ale dotyka również młode kobiety między 20 a 35 rokiem życia.
Cera naczynkowa charakterystyka
Kiedyś uważano, że rumieniec na twarzy to oznaka zdrowego stanu zdrowia, dzisiaj wiemy, że to cera naczynkowa i jest to sygnał, że z naszą skórą dzieje się coś złego. Jednak nie ma co wpadać w panikę, gdy któregoś pięknego ranka zobaczymy jedno czy dwa naczynka. Cerę taką możemy szybko rozpoznać po tzw. „Motylku” – zaczerwienienie okolic nosa i policzków, które właśnie daje taki kształt, a skóra jest tak cienka i delikatna, że widać przez nią, każde naczynko krwionośne. Takiej skórze towarzyszy, również uczucie swędzenia, ściągnięcia, pieczenia i wrażliwości na kosmetyki. Jeśli twoja skóra daje Ci te wszystkie sygnały to wiedz, że jest to już choroba i należy szczególnie delikatnie zadbać o pielęgnacje.
Jak dbać o cerę naczynkową?
- Myj twarz letnią wodą
- Nie używaj gąbek, szczotek do mycia twarzy ani żadnych innych rzeczy inwazyjnych
- Osuszaj twarz ręcznikiem, nie pocierając
- Używaj odpowiednich kosmetyków do cery naczynkowej, najlepiej wybranych przez dermatologa (łagodne kosmetyki)
- Korektor o barwie zielonej jest twoim przyjacielem, bo będzie tuszował twoje naczynka
- Unikaj wysokich przeskoków temperatury np. gdy na dworze jest zimno, możesz przed wyjściem nałożyć na twarz coś zimnego
Cera naczynkowa – czynniki potęgujące rumieniec
Do pojawienia się rumienia łatwiej dochodzi, gdy :
- jesteśmy pod wpływem silnych emocji
- zmienia się temperatura
- bierzemy gorącą kąpiel
- zaburzona jest praca wątroby
- skacze ciśnienie
- cierpimy na zaparcia
- zbyt intensywnie się opalamy
- korzystamy z solarium czy sauny
Jaki podkład do cery naczynkowej?
Idealny podkład dla cery naczynkowej powinien być płyny, bo taką konsystencje lepiej się aplikuje i rozciera w skórę twarzy. Podkład taki musi być również, dobrze kryjący, aby zakryć czerwone miejsca. Jak również, jego trwałość powinna być nienaganna, bo nie chcemy w ciągu dnia wyglądać jak czerwona latarnia. Polecę Wam kilka podkładów, które moim zdaniem nadają się na taką cerę.
1. Podkład marki Bourjois 123 Perfect

Podkład marki Bourjois 123 Perfect
- Zielony pigment – maskuje popękane naczynka i czerwone plamy po trądziku
- Fioletowy pigment – świeża cera bez piegów i plamek
- Żółty pigment – redukuje cienie pod oczami
- Krycie średnie
- Cera sucha, trądzikowa, mieszana i normalna
- Nawilżający
- Satynowe wykończenie
- Lekka formuła
2. Fluid dla skóry naczynkowej Iwostin Correctin Capillin SPF

Fluid dla skóry naczynkowej Iwostin Correctin Capillin SPF
- Redukuje zaczerwienienia
- Wzmacnia naczynka krwionośne
- Wygładza skórę
- Wysoka ochrona przeciwsłoneczna (SPF30)
- Wyrównuje koloryt
- Trwały efekt do 10h
- Zawiera aktywny składnik z kasztanowca
- Cera wrażliwa
- Bez parabenów
- Krycie średnie
3. Fluid korygujący Vichy Fluid Dermablend 16h

Fluid korygujący Vichy Fluid Dermablend 16h
- Cera normalna
- Filtr UV 30
- Krycie mocne
- Zawiera 25% pigmentu kryjącego
- Nie tworzy efektu maski
- Konsystencja podkładu jest płynna
- Nie zatyka porów
- Nie zaognia zmian trądzikowych
- Bezzapachowy
- Zawiera wodę termalną
Trądzik różowaty
Trądzik różowaty jest przewlekłą dolegliwością ograniczoną do skóry twarzy i rozwijającą się na podłożu zaburzeń naczyniowych i łojotoku. Choroba ta znacznie częściej występuje u kobiet, jednak cięższe postacie pojawiają się u płci męskiej. Największe nasilenie trądziku różowatego przypada na 40.-60. rok życia.
Rumień różowaty i jego formy
- Rumieniowy – początkowo przemijający, polega na występowaniu okresowego rumienia skóry twarzy z uczuciem pieczenia,palenia, napięcia skóry; z czasem przechodzi w utrwalony z obecnością rumienia skóry twarzy oraz licznych rozszerzeń naczyń, tzw. teleangiektazji.
- Grudkowo-krostkowy – zmiany o charakterze wykwitów rumieniowo-grudkowo-krostkowych, z delikatnym złuszczaniem, cechą odróżniającą od trądziku pospolitego jest brak zaskórników.
- Zmiany przerostowe, naciekowe – prawie wyłącznie u mężczyzn, 40.-60. rok życia, występują zapalne guzki i blaszki z tendencją do zlewania się oraz ze skłonnością do przerostu i włóknienia gruczołów łojowych.
Trądzik różowaty – zdjęcia
Jak rozpoznać trądzik różowaty? Zobacz jak choroba ta wygląda na zdjęciach:
Trądzik i leczenie
Niestety, nie jest to dobra wiadomość dla chorych, ale niestety nie da się całkowicie wyleczyć trądziku różowatego. Wykorzystując dobrze dobrane środki miejscowe, leki doustne, zabiegi chirurgiczne lub laserowe, można w pewnym stopniu ograniczyć rozwój choroby i chronić się przed pojawianiem się kolejnych zmian na skórze. U pacjentów z trądzikiem różowatym niewskazane są zabiegi złuszczające z użyciem kwasów owocowych, kwasu trójchlorooctowego czy salicylowego, ponieważ utrwalają rumień. Podobnie z zabiegami rozgrzewającymi. Przeciwwskazane są również wszelkie formy pielęgnacji skóry, które polegają na tarciu lub uciskaniu zmian chorobowych.
- Leczenie miejscowe trądziku różowatego polega na stosowaniu odpowiednich kremów lub żeli, których zadaniem jest pozbycie się zmian zapalnych, czyli grudek i krostek. Czasami w razie konieczności, lekarz zaleca miejscowe stosowanie odpowiednio dobranych antybiotyków.
- Leczenie ogólne to działanie celowane w usunięcie objawów choroby, a więc zwalczanie niedokwaśności soku żołądkowego, leczenie Helicobacter pylori, zaburzeń hormonalnych czy schorzeń, które je wywołują. W przypadku grudek i krostek, lekarz przepisuje antybiotyki tetracyklinowe.
- Leczenie chirurgiczne jest rzadko wdrażane. Tylko w przypadku znacznych zmian degeneracyjnych skóry nosa, czyli występowania rhinophyma. Zmiany skórne usuwane są zazwyczaj za pomocą lasera lub noża chirurgicznego.
Cytryna na trądzik – czy działa?
Cytryna to naturalna bomba witaminowa. Jest źródłem beta-karotenu, witamin z grupy B, witaminy E, C i minerałów. Cytryna pomaga na pryszcze, zaskórniki i wągry. Łagodzi trądzik. Osusza zmiany, odtłuszcza i zmniejsza wykwity. Odżywia zmęczoną i poszarzałą skórę. Tonik z cytryny rozjaśnia cerę i usuwa drobne przebarwienia. Ujędrnia i odżywia skórę. Zawarte w cytrynie przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia. Witamina C wpływa na produkcję kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Tonik z cytryny działa antyseptycznie i antybakteryjnie. Poza skutecznością i wydajnością, tonik z cytryny jest niedrogi i łatwy do samodzielnego przygotowania.
Przepis na tonik:
Do przegotowanej wody lub mineralnej (oczywiście niegazowanej…powiedzmy jednak szklanka wody) wrzucasz plasterek cytryny bądź wyciskasz cytrynę (metoda dowolna) i tak zostawiasz na godzinę, aby cytryna z wodą dobrze się połączyły. Taką powstała miksturą możesz przemywać twarz rano i wieczorem.