Jak dbać o tatuaż?

Niniejszy artykuł pod tytułem Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jestem jedną z posiadaczek tatuaży na swoim ciele, w sumie już od 17 roku życia. Wtedy wykonałam swoją pierwszą dziarę i niestety był to fail. Dzisiaj mam ich 5 i pewnie moja podróż z nowymi szybko się nie skończy

Jako nastolatka, która legalnie nie mogła sama udać się do studia tatuażu, bo wymagają oni ukończonych 18 lat bądź zgody od rodziców…a moi nie chcieli takiej napisać wpadłam na głupi pomysł. Umówiłam się z kolegą mojej siostry, który dziarał w domu. Chyba nie muszę mówić co zostało mi zrobione..Więc odradzam chodzenia po kolegach i tatuowania się po domowych czterech kątach za pół darmo. Akurat miałam szczęście, bo miałam znajomego, który tatuował w normalnym salonie i jakoś powiedzmy uratował to co było namazane. Choć dalej nie jestem w 100% zadowolona. Myślę, że w nie długim czasie wybiorę się na dobrą poprawkę. Rozpisałam się, a dzisiaj chce poruszyć temat o tym jak dbać o tatuaż nie tylko tym świeżo zrobionym ale także, o tych, które ma się już kilka lat.

Jak dbać o tatuaż świeżo zrobiony?

W dzień zabiegu, gdy wrócisz już do domu należy wykonać kilka czynności, aby nasz nowy tatuaż mógł się prawidłowo goić. Jeśli zrobisz tak, jak napisałam poniżej nie musisz się martwić, że coś złego stanie się twojej dziarce.

Jeśli widzisz czarne, schodzące z tatuażu strupki nie panikuj! To normalna kolej rzeczy. Jest to krew pomieszana z tuszem. W taki sposób tatuaż się goi. Przede wszystkim nie kombinuj i nie zrywaj tego.

Tatuator po skończonej sesji swoje dzieło nasmaruje wazeliną i zaklei folią. Ty musisz wykonać kilka akcji po tym jak wrócisz do domu. Oto co musisz zrobić:

 1. Folia, która została Ci nałożona przez osobę tatuującą może być na Twoim ciele maksymalnie przez 3h. Zdejmij ją, gdy już będzie taka możliwość.
 2. Następnie należy tatuaż przemyć letnią wodą. Możesz, także użyć dedykowanych żeli myjących do świeżych tatuaży, ale ja zawsze robiłam to po prostu wodą.
 3. Osuszasz papierowym ręcznikiem. Nie polecam używać zwykłych ręczników, bo w końcu tatuaż to otwarta rana, a na takim ręczniku w łazience siedzi dużo bakterii.
 4. Kolejną rzeczą jest nasmarowanie dziary cienką warstwą maści np. Bepanthen Plus albo Bepanthen Tattoo. Ja używałam tej pierwszej. Kupiłam za kilkanaście złotych w aptece.
 5. Tatuaż oklejałam przez 3-4 dni folią, gdy gdzieś wychodziłam lub po prostu kładłam się spać. W domu pozwalałam ranie oddychać. Starałam się też, aby żadne ubranie tatuażu nie dotykało.

Tatuaż do wygojenia czyli zejścia wszystkich strupków myłam 2-3 razy dziennie.

Jak dbać o tatuaż, który jest już wygojony?

Pielęgnacja dziary nie kończy się tylko na etapie gojenia. Jeśli chcemy, aby wyglądał on bardzo dobrze przez wiele lat trzeba o niego dbać tak jak na samym początku. Czyli jak? Ktoś może zapytać. Wystarczy używać kremów nawilżających i ochronnych. Jeśli ktoś chce może zakupić sobie dedykowane kosmetyki do tatuażu, ale ja po obejrzeniu składów wielu marek. Stwierdziłam, że nie mają one niczego nadzwyczajnego oprócz olejów np. kokosowego i składników nawilżających, które można znaleźć w zwyczajnych balsamach naturalnych. Takim produktem codziennie smaruje tatuaże..w sumie i tak to robię, bo przecież używam tego do całego ciała. No i na koniec przed wyjściem z domu najbardziej w dni takie kiedy miejsce z tatuażem ma do czynienia ze słońcem używam kremu z filtrem 30. Re aplikuje go sobie co 3-4 godziny, aby dziara nie wyblakła. Jak wiadomo promienie słoneczne „wypłukują” tusz ze skóry.

O czym musisz jeszcze pamiętać? Kilka ważnych porad

Skoro już omówiłam najważniejsze zasady dbania o tatuaż. Warto jeszcze wspomnieć o kilku wskazówkach, które uchronią Twój nowy tatuaż przed uszkodzeniem.

 • Odpuść sobie siłownie i ćwiczenia na przynajmniej 2 tygodnie. Pot i wysiłek fizyczny mogą trwale uszkodzić tusz.
 • Nie pij alkoholu przynajmniej przez pierwszy tydzień od wykonania dziary.
 • Unikaj długich kąpieli. Najlepiej brać krótki prysznic, która trwa mnij niż 10 minut w letniej wodzie.
 • Nie wystawiaj tatuażu na słońce i nie korzystaj z solarium, gdy dziara jest w procesie gojenia się.

Etapy gojenia się tatuażu

Proces gojenia się tatuażu składa się na 3 etapy.

 • Pierwsze 7 dni – W tym czasie tatuaż to otwarta rana z której wydobywa się osocze oraz krew. Miejsce dziary jest zaczerwienione, a sam obrazek może być wypukły. Ważna, w tym etapie jest odpowiednia pielęgnacja, która oczyści to miejsce i zregeneruje skórę.
 • Drugi tydzień  – w tym etapie dziara zaczyna swędzieć. Pod żadnym pozorem nie można się drapać! Można, także zauważyć łuszczenie się. Takie objawy to oznaka prawidłowego gojenia się.
 • Tydzień trzeci i później –tatuaż w tym czasie może wyglądać na wygojony, ale nie zapominaj tutaj o natłuszczaniu skóry i chronieniu tego miejsca przed promieniami UV.

Jeśli masz jakieś ciekawe porady dotyczące dbania o tatuaż, których ja nie wymieniłam, a mogą się przydać to podziel się z nimi w komentarzu. Na pewno ktoś z nich chętnie skorzysta…może nawet ja sama.