Jak poprawić wzrok po 40 roku życia?

Niniejszy artykuł pod tytułem Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na starość każdemu z nas pogarsza się wzrok. To zupełnie normalne. Istnieją jednak sposoby, by spowolnić ten proces – okazuje się, że da się walczyć ze starczowzrocznością. Jak poprawić wzrok po 40 roku życia? Zapraszamy do lektury!

Starczowzroczność – co to takiego?

Starczowzroczność (inaczej presbiopia) to utrata zdolności akomodacji oka, do której dochodzi po około 40 roku życia. Wynika to z faktu, iż z wiekiem soczewka oka traci elastyczność i nie uwypukla się wystarczająco, by modyfikować widziany obraz i go ostrzyć.

Pierwsze sygnały starczowzroczności to trudności w odczytaniu drobnego tekstu z bliskiej odległości. Dlatego też osoby po 40 roku życia wolą odsuwać czytany tekst (zarówno w wersji papierowej, jak i na urządzeniach elektrycznych), by widzieć go wyraźniej.  Inne objawy to zamazane widzenie, bóle głowy, częste zmęczenie oczu oraz wyraźne trudności z dostosowaniem wzroku tak, by wyraźnie widzieć obiekty znajdujące się w niewielkiej odległości.

Na szczęście wciąż powstają nowe rozwiązania, mające na celu poprawić komfort osób ze starczowzrocznością. Jak poprawić wzrok po 40 roku życia? Poniżej prezentujemy kilka skutecznych sposobów.

Jak poprawić wzrok po 40 roku życia? Właściwa dieta

Na elastyczność soczewki wpływa w dużym mierze stosowana dieta oraz nawyki. Negatywny wpływ na wzrok mają między innymi:

 • niektóre leki,
 • alkohol.

Substancje te przyczyniają się także do szybszego rozwoju presbiopii.

Jak poprawić wzrok po 40 roku życia? Nasza dieta powinna być bogata w luteinę i antyoksydanty, a także witaminę A. Możemy je znaleźć w takich artykułach spożywczych jak:

 • bataty,
 • botwina,
 • brukselka,
 • cukinia,
 • marchew,
 • masło,
 • jarmuż,
 • szpinak,
 • wątroba.

Jak poprawić wzrok po 40 roku życia? Okulary progresywne

Jak poprawić wzrok po 40 roku życia? Skutecznym sposobem jest korekcja optyczna, za pomocą okularów. Okulary progresywne to jedno z bardziej komfortowych rozwiązań, jakie zostały wymyślone przez optykę dla osób po 40 roku życia. Okulary te posiadają specjalną wieloogniskową (progresywną) soczewkę, dzięki czemu mogą poprawić zdolność akomodacji i skorygować presbiopię.

Okulary progresywne poprawiają widzenie w dali, z bliskiej odległości, a także na odległości pośrednie. Są więc okularami na każdą odległość i każdą sytuację. To wygodna alternatywa dla zwykłych okularów do czytania. Szkło okularów progresywnych posiada zróżnicowaną zdolność skupiającą, która płynnie przechodzi z jednej w drugą, w zależności od tego, gdzie przenoszony jest wzrok, stąd też ich nazwa.

Aby wykonać i dopasować szkła progresywne, konieczna jest wizyta u optyka i badanie ostrości wzroku oraz wycentrowanie soczewek. Po ustaleniu odpowiedniej korekcji można wybrać właściwą oprawę i soczewki progresywne, które będzie można wygodnie nosić każdego dnia.

Jak poprawić wzrok po 40 roku życia? Ćwiczenia

Na rozwój prezbiopii ma wpływ nie tylko wiek, ale i także inne czynniki, takie jak np. długotrwała i intensywna praca wzrokowa przed komputerem. Aby zahamować ten proces, należy więc pamiętać, by w ciągu dnia robić regularne przerwy i wstawać od komputera w pracy. Warto relaksować oczy poprzez spoglądanie w dal, np. przez okno, na zielone elementy otoczenia, a także wykonywać specjalne ćwiczenia, które pomogą nam jak najdłużej utrzymać oczy w dobrej kondycji.

Ćwiczenia na starczowzroczność polegają na relaksowaniu i uelastycznianiu mięśni oka. Wystarczy je wykonywać codziennie przez kilka minut, by odczuć wyraźną poprawę i większy komfort w trakcie korzystania z komputera lub czytania książek.

Do najpopularniejszych należą:

 • kreślenie kręgów – kreślenie wzrokiem kręgów pobudza mięśnie oczu, należy je wykonywać najpierw w jedną, a potem w drugą stronę,
 • naprzemienne przybliżanie i oddalanie wzroku – to ćwiczenie najlepiej wykonywać na łonie natury, polega ono na naprzemiennym przenoszeniu wzroku z przedmiotów, które znajdują się blisko nas, na przedmioty, które znajdują się w oddali (np. szczyty gór),
 • palming – palming (inaczej nazywany także metodą Batesa) to świetne ćwiczenie dla osób, które narzekają na ból lub suchość oczu. Polega na tym, by przyłożyć do oczu dłonie i je całkowicie przykryć, tak, by odciąć dopływ światła. Następnie w ciemności mrugamy oczami i je na przemian otwieramy oraz zamykamy, aby się rozluźniły,
 • robienie zeza – może się wydać nieco śmieszne, ale robienie zeza to także ćwiczenie, które może pomóc w walce ze starczowzrocznością. Aby zrobić zeza, można dopomóc się palcem wskazującym – należy go umieścić na wprost twarzy, a następnie przybliżać do nosa, równocześnie wodząc za nim wzrokiem.

Mimo iż póki co brakuje solidnych dowodów na to, że powyższe ćwiczenia wpływają znacząco na ostrość widzenia, na pewno wpływają one pozytywnie na elastyczność mięśni oka i poprawiają komfort życia, zwłaszcza w przypadku osób, które spędzają dużo czasu, pracując przy komputerze.