
Prąd elektryczne w walce o piękną i młodą skórę
Na starość każdemu z nas pogarsza się wzrok. To zupełnie normalne. Istnieją jednak sposoby, by spowolnić ten proces – okazuje się, że da się walczyć ze starczowzrocznością. Jak poprawić wzrok po 40 roku życia? Zapraszamy do lektury!
Starczowzroczność (inaczej presbiopia) to utrata zdolności akomodacji oka, do której dochodzi po około 40 roku życia. Wynika to z faktu, iż z wiekiem soczewka oka traci elastyczność i nie uwypukla się wystarczająco, by modyfikować widziany obraz i go ostrzyć.
Pierwsze sygnały starczowzroczności to trudności w odczytaniu drobnego tekstu z bliskiej odległości. Dlatego też osoby po 40 roku życia wolą odsuwać czytany tekst (zarówno w wersji papierowej, jak i na urządzeniach elektrycznych), by widzieć go wyraźniej. Inne objawy to zamazane widzenie, bóle głowy, częste zmęczenie oczu oraz wyraźne trudności z dostosowaniem wzroku tak, by wyraźnie widzieć obiekty znajdujące się w niewielkiej odległości.
Na szczęście wciąż powstają nowe rozwiązania, mające na celu poprawić komfort osób ze starczowzrocznością. Jak poprawić wzrok po 40 roku życia? Poniżej prezentujemy kilka skutecznych sposobów.
Na elastyczność soczewki wpływa w dużym mierze stosowana dieta oraz nawyki. Negatywny wpływ na wzrok mają między innymi:
Substancje te przyczyniają się także do szybszego rozwoju presbiopii.
Jak poprawić wzrok po 40 roku życia? Nasza dieta powinna być bogata w luteinę i antyoksydanty, a także witaminę A. Możemy je znaleźć w takich artykułach spożywczych jak:
Jak poprawić wzrok po 40 roku życia? Skutecznym sposobem jest korekcja optyczna, za pomocą okularów. Okulary progresywne to jedno z bardziej komfortowych rozwiązań, jakie zostały wymyślone przez optykę dla osób po 40 roku życia. Okulary te posiadają specjalną wieloogniskową (progresywną) soczewkę, dzięki czemu mogą poprawić zdolność akomodacji i skorygować presbiopię.
Okulary progresywne poprawiają widzenie w dali, z bliskiej odległości, a także na odległości pośrednie. Są więc okularami na każdą odległość i każdą sytuację. To wygodna alternatywa dla zwykłych okularów do czytania. Szkło okularów progresywnych posiada zróżnicowaną zdolność skupiającą, która płynnie przechodzi z jednej w drugą, w zależności od tego, gdzie przenoszony jest wzrok, stąd też ich nazwa.
Aby wykonać i dopasować szkła progresywne, konieczna jest wizyta u optyka i badanie ostrości wzroku oraz wycentrowanie soczewek. Po ustaleniu odpowiedniej korekcji można wybrać właściwą oprawę i soczewki progresywne, które będzie można wygodnie nosić każdego dnia.
Na rozwój prezbiopii ma wpływ nie tylko wiek, ale i także inne czynniki, takie jak np. długotrwała i intensywna praca wzrokowa przed komputerem. Aby zahamować ten proces, należy więc pamiętać, by w ciągu dnia robić regularne przerwy i wstawać od komputera w pracy. Warto relaksować oczy poprzez spoglądanie w dal, np. przez okno, na zielone elementy otoczenia, a także wykonywać specjalne ćwiczenia, które pomogą nam jak najdłużej utrzymać oczy w dobrej kondycji.
Ćwiczenia na starczowzroczność polegają na relaksowaniu i uelastycznianiu mięśni oka. Wystarczy je wykonywać codziennie przez kilka minut, by odczuć wyraźną poprawę i większy komfort w trakcie korzystania z komputera lub czytania książek.
Do najpopularniejszych należą:
Mimo iż póki co brakuje solidnych dowodów na to, że powyższe ćwiczenia wpływają znacząco na ostrość widzenia, na pewno wpływają one pozytywnie na elastyczność mięśni oka i poprawiają komfort życia, zwłaszcza w przypadku osób, które spędzają dużo czasu, pracując przy komputerze.