Kosmetyka organiczna i naturalna kontra konwencjonalna

Niniejszy artykuł pod tytułem Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Firmy coraz częściej prześcigają się w napisach na etykietach EKOLOGICZNE, NATURALNE, BEZ KONSERWANTÓW. Eco trend to najbardziej rozwijający się temat na naszym rynku, jak i zagranicznym. Ludzie coraz częściej zwracają uwagę na to co nakładają na swoją skórę. Niestety jeszcze częściej bez znajomości składów kosmetycznych zostajemy nabici w butelkę, ponieważ często takie hasła na opakowaniach są tylko chwytami marketingowymi.

Jak poznać, że kosmetyk jest naturalny?

Taki kosmetyk jesteśmy w stanie potwierdzić, dzięki certyfikatowi jakości np. ECOCERT. Kosmetyki te muszą zawierać 95% składników pochodzenia naturalnego, takich jak oleje roślinne, wyciągi z kwiatów albo ziół. Produkt powinien być wegański, a w składzie nie powinniśmy znaleźć emulgatorów, konserwantów, surowców barwiących i zapachowych. Kosmetyk organiczny nie może być testowany na zwierzętach. A każda firma ma obowiązek umieszczania składów INCI. Jeśli jednak nie ufasz takim naklejkom w internecie jest mnóstwo słowników biochemicznych, które pomogą Ci przestudiować skład danego kosmetyku.

Kosmetyka organiczna kontra konwencjonalna

Kosmetyki naturalne działają na bazie aktywnych surowców roślinnych, a nie typowo chemicznych. Dużą różnice widać między kosmetykami konwencjonalnymi, a naturalnymi po ilości posiadanych naturalnych składników, bo w tych konwencjonalnych mamy 5%, a w organicznych 95%. Fakt faktem substancje chemiczne dają nam szybki, wspaniały efekt, ale nie na długo. Takim popularnym przykładem składnika głównie kremów i balsamów jest Paraffinum Liquidum, jest to olej pochodny z ropy naftowej… Nie, nie pomyliłam się, dobrze widzicie ROPA NAFTOWA, a jej działanie daję nam efekt wygładzonej cery i włosów. Niestety ten „wspaniały” efekt to tylko osadzanie się tłustej warstwy parafiny na naszej skórze, która się nie wchłania, a zostaje na powierzchni. Nie odżywia, zatyka pory , nie dotlenia. Przedstawiłam Wam jeden mały przykład, ale chyba warto być cierpliwym i skorzystać z produktów naturalnych.

Kosmetyki naturalne są lepsze?

Kosmetyka organiczna i naturalna kontra konwencjonalna

Tak, dlatego, że takie kosmetyki posiadają ekstrakty roślinne, a one mają podobną budowę do naszych komórek. Potrafią dostosować się do naszych potrzeb, które zaspokoją. Kosmetyki organiczne są bezpieczne dla naszego zdrowia i są przyjazne dla otoczenia, a ponadto możemy stosować na dzieciach, niemowlakach, osobach z problemami skórnymi czy skłonnymi do alergii.

Substancje chemiczne w kosmetykach czy powodują choroby?

Syntetyki w kosmetykach są trujące dla naszego organizmu, a nawet chorobotwórcze. Mogą doprowadzać do podrażnień skóry. Do takich związków wg. ekologów, należą m.in. : produkty pochodzenia ropnego, silikony, sztuczne składniki barwiące i zapachowe, siarczany, glikol propylenowy( propylene glycol), parabeny ( niszczą wierzchnią warstwę naskórka, a syntetyczne środki zapachowego mogą powodować podrażnienia, alergie i bóle głowy. Niektóre substancje mogą tworzyć choroby cywilizacyjne np. zawarte w tuszach do rzęs : chrom, tytan, bizmut mogą po dłuższym stosowaniu powodować utratę rzęs. Nasze niektóre antyperspiranty nadal posiadają aluminium,który zatruwa gruczoły limfatyczne i jest podejrzewany o powstawanie raka piersi.

Parabeny w kosmetykach – lista

  1. Benzetonium Chloride
  2. Isopropylparaben
  3. Phenol
  4. Propylparaben
  5. Benzylparaben
  6. Glutaraldehyde
  7. Butylparaben
  8. Phenyl Mercuric Acetate
  9. Hexamidine-Diisethionate
  10. Phenyl Mercuric Borate

Konserwanty w kosmetykach – lista

  1. Disodium EDTA
  2. Methylisothiazolinone
  3. Triclosan
  4. Iodopropynyl Butylcarbamate
  5. Imidazolidinyl Urea
  6. Cetrimoniumbromide
  7. Diazolidinyl Urea
  8. Cetylpyridinium Chloride
  9. Phenoxyethanol
  10. Tetrasodium EDTA
  11. Chlorhexidine

Szkodliwe kosmetyki – lista

  1. Męskie antyperspiranty i dezodoranty marki Adidas
  2. Szampony i odżywki do włosów marki Aussie
  3. Dezodoranty marki Axe
  4. Wody toaletowe i produkty do pięlegnacji twarzy marki Biotherm
  5. Kremy BB i CC marki Bourjois
  6. Płyn do płukania jamy ustnej Scooby-Doo dla dziecki marki Carrefour Kids
  7. Preparaty do pielęgnacji twarzy marki Clarins 
  8. Pasty do zębów marki Colgate
  9. Dezodoranty i kremy linii”DermaSpa” marki Dove
  10. Pasty do zębów dla dzieci i pielęgnacji wrażliwych zębów marki Elmex
  11. Serum do włosów marki Fructis
  12. Farby do włosów Garnier oraz szampony Garnier Ultra Doux
  13. Szampony Head&Shoulders
  14. Żele pod prysznic marki Klorane
  15. Szampony i żele pod prysznic marki L’Occitane
  16. Lakiery do włosów, kremy przeciwzmarszczkowe, męskie kosmetyki marki L’Oreal 
  17. Żele pod prysznic Le Petit Marseillais
  18. Kremy do rąk oraz szampony Lush 
  19. Mleczka do suchej skóry marki Mixa
  20. Chusteczki do pielęgnacji skóry niemowląt Nivea
  21. Pasta do zębów oraz płyny do płukania jamy ustnej firmy >Oral-B
  22. Dezodoranty i wody toaletowe dla mężczyzn marki Playboy 
  23. Antyperspiranty marki Rexona
  24. Kremy do suchych pięt Scholl
  25. Szampony Timotei
  26. Kosmetyki Yves Rocher

Podam Wam kilka słowników online składów kosmetycznych:
http://wizaz.pl/chemia/
http://www.sekretyurody.eu/profesjonalna-kosmetyka/slownik-skladnikow-kosmetycznych
http://www.zdrowe-kosmetyki.pl/skladniki_p.php