Olejek z drzewa herbacianego i jego lecznice właściwości

Niniejszy artykuł pod tytułem Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest olejek z drzewa herbacianego. Gdzie kupić ten specyfik? Jakie ma właściwości? Czy sprawdzi się dobrze jako olejek na ból ucha lub olejek na zatoki? Zapraszam do lektury!

Olejek herbaciany – co to takiego?

Olejek herbaciany to olejek pozyskiwany z tropikalnego drzewa Melaleuca alternifolia. Lecznicze właściwości tej rośliny były znane już przez pierwotne ludy, które wykorzystywały liście Melaleuca alternifolia, by z nich robić okłady. Drzewo to rośnie dziko w Australii i na terenach Nowej Zelandii.

Olejek z drzewa herbacianego – skład

W olejku z drzewa herbacianego znajdziemy dwa drogocenne składniki, które stanowią o jego właściwościach. Są to:

 • 4-terpineol,
 • cyneol.

To właśnie dzięki tym dwóm substancjom olejek z drzewa herbacianego może być stosowany jako olejek na zatoki, olej na ból ucha, powszechnie znanym faktem jest także że można stosować olejek herbaciany na opryszczkę. Dlaczego?

Olejek herbaciany – działanie

Olejek herbaciany wykazuje działanie antyseptyczne, porównywalne do wielu antybiotyków. Olejek działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Stymuluje także do pracy układ immunologiczny.

Dlatego też może być stosowany do:

 • gojenia ran,
 • leczenia grzybicy stóp lub paznokci,
 • leczenia infekcji dróg oddechowych,
 • leczenia infekcji narządów płciowych,
 • leczenia łupieżu,
 • leczenia kurzajek,
 • leczenia poparzeń, odparzeń i odmrożeń,
 • leczenie świerzbu,
 • leczenia ukąszeń po owadach,
 • leczenia trądziku i innych problemów skórnych (np. łojotokowego zapalenia skóry),
 • leczenia wyprysków,
 • łagodzenia bólu reumatycznego,
 • łagodzenie chorób zębów i dziąseł,
 • łagodzenia napięcia nerwowego,
 • łagodzenia objawów grypy, przeziębienia i kataru,
 • łagodzenia podrażnień skóry,
 • odkażania pieluszek,
 • pielęgnacji cery tłustej,
 • poprawy funkcjonowania układu krążenia,
 • poprawy kondycji paznokci,
 • produkcji leków do higieny intymnej,
 • usuwania blizn i przebarwień skóry,
 • usuwania kamienia nazębnego,
 • usuwania pęknięć na stopach,
 • usuwania wrastających włosków,
 • usuwania żylaków,
 • zwalczania bólu głowy,
 • zwalczania nieświeżego oddechu.

Olejek z drzewa herbacianego – stosowanie

Olejek z drzewa herbacianego można również wykorzystać nietypowo, np. do wyleczenia wszy u dziecka, jako odstraszacz na komary lub do sprzątania (to bardzo dobry detergent). Stosuje się go punktowo lub jako składnik innych kosmetyków (np. kremów). W zależności od przypadłości i receptury leczniczej można go rozcieńczać z wodą, a także przygotowywać na jego bazie lecznicze kąpiele lub masaże. Olejek z drzewa herbacianego można stosować także zamiennie z innymi kosmetykami lub w połączeniu z nimi (np. z glinką).

Kto nie może stosować olejku herbacianego? Jest on niewskazany dla kobiet, które są w ciąży, kobiet, które karmią piersią, dla osób uczulonych na składniki olejku, a także dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Przed zastosowaniem olejku herbacianego najlepiej przeprowadzić test uczuleniowy i dopiero, gdy w przeciągu kilku godzin od zastosowania olejku nie zaobserwowano reakcji uczuleniowej, użyć go do innych celów. Nie zaleca się spożywania olejku herbacianego, można go stosować wyłącznie zewnętrznie.

Olejek z drzewa herbacianego – gdzie kupić ten specyfik?

Najlepszym miejscem, w którym można kupić olejek z drzewa herbacianego, jest apteka. Poza tym można go kupić także w wielu internetowych drogeriach oraz sklepach z kosmetykami naturalnymi. Ile kosztuje charakterystyczny jasnożółty olejek o kamforowym zapachu?

Olejek z drzewa herbacianego – apteka – ceny

Olejek z drzewa herbacianego w aptece dostaniemy za dosłownie kilka, kilkanaście złotych. W aptece Gemini można kupić buteleczkę o pojemności 10 ml za niecałe 9 złotych. Z kolei w drogerii Pieluszkarnia możemy kupić olejek w buteleczkach od 15 do 100 ml, w cenie od 9 do 49 złotych za specyfik. Natomiast na apteczka 24 widziałam 30 ml olejku z drzewa herbacianego w promocyjnej cenie 32,55 złotych.

Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie na przykładzie różnych problemów zdrowotnych

Jak już wspomniałam, lecznicze właściwości olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że może on być stosowany jako olejek na ból ucha, olejek na zatoki. Znane są także przypadki, że stosuje się olejek z drzewa herbacianego na opryszczkę. Jak wygląda leczenie takim olejkiem? Poniżej opisuję to na przykładzie kilku konkretnych przypadłości zdrowotnych.

Olejek z drzewa herbacianego na opryszczkę

Wiele osób stosuje olejek z drzewa herbacianego na opryszczkę. Aby pozbyć się kłopotliwego problemu dermatologicznego, wystarczy zaaplikować kroplę olejku bezpośrednio na zmianę skórną, 3 razy dziennie. Wtedy bardzo szybko zauważymy poprawę.

Olejek na ból ucha

Nasze babcie stosowały herbaciany olejek na ból ucha. Mikstura, która może pomóc wyleczyć stany zapalne, składa się z 3 kropli olejku herbacianego, rozcieńczonych w ciepłej oliwie. Taki lek należy wkroplić do bolącego ucha i pozostać na chwilę w tej samej pozycji, by lek zadziałał. Aplikację olejku na ból ucha należy powtórzyć 3 razy w ciągu dnia.

Olejek na zatoki

Ze względu na przeciwbakteryjne właściwości, można stosować olejek herbaciany na zatoki. Aby uporać się z zapaleniem zatok, najlepiej przygotować inhalację na bazie olejku. Taki zabieg nie tylko wybije bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, które przyczyniają się do zapalenia zatok, ale także zwalczy inne stany zapalne górnych dróg oddechowych oraz poprawi kondycję zdrowotną organizmu.

Olejek z drzewa herbacianego – inhalacje – jak je przygotować?

Inhalacje olejkiem z drzewa herbacianego mogą pomóc załagodzić objawy przeziębienia, anginy i grypy, chronią także układ oddechowy przez infekcjami. Aby przygotować taką inhalację, należy nalać do miski gorącej wody i rozpuścić w niej kilkanaście kropel olejku. Następnie należy się pochylić nad miską, przykryć ręcznikiem i wdychać ulatniające się opary.

Krem z olejkiem z drzewa herbacianego

Krem z olejkiem z drzewa herbacianego to popularny kosmetyk, stosuje się go punktowo na zmienione miejsca na skórze, można też go wklepywać w całą twarz. Krem z olejkiem z drzewa herbacianego może pomóc z wieloma dolegliwościami, ponieważ oczyszcza skórę, regeneruje ją i odświeża, bez nadmiernego wysuszania.

Olejek niaouli – co to takiego?

Podobnym olejkiem do olejku herbacianego jest olejek niaouli. To olejek produkowany z tzw. papierowych drzew rosnących w Australii i Nowej Gwinei. Drzewa te należą do tego samego rodzaju, co drzewo herbaciane, czyli Melaleuca sp. Z leczniczych właściwości olejku Niaouli także korzystają Aborygeni.

Olejek Niaouli wykazyje właściwości przeciwpasożytnicze i antyseptyczne. Podobnie jak olejek herbaciany, może więc być stosowany do leczenia infekcji i zakażeń. Olejek Niaouli można stosować w innych kosmetykach lub samodzielnie, bez rozcieńczania. Można go także używać w inhalacjach oraz do masażu leczniczego lub kąpieli.

A Wy co sądzicie o opisanych przeze mnie olejkach? Zachęcam do komentowania osoby, które miały do czynienia z tymi specyfikami! Sprawdźcie także koniecznie wpis o olejku jojoba!