Bohaterem dzisiejszego wpisu jest olejek z drzewa herbacianego. Gdzie kupić ten specyfik? Jakie ma właściwości? Czy sprawdzi się dobrze jako olejek na ból ucha lub olejek na zatoki? Zapraszam do lektury!
Olejek herbaciany – co to takiego?
Olejek herbaciany to olejek pozyskiwany z tropikalnego drzewa Melaleuca alternifolia. Lecznicze właściwości tej rośliny były znane już przez pierwotne ludy, które wykorzystywały liście Melaleuca alternifolia, by z nich robić okłady. Drzewo to rośnie dziko w Australii i na terenach Nowej Zelandii.
Olejek z drzewa herbacianego – skład
W olejku z drzewa herbacianego znajdziemy dwa drogocenne składniki, które stanowią o jego właściwościach. Są to:
- 4-terpineol,
- cyneol.
To właśnie dzięki tym dwóm substancjom olejek z drzewa herbacianego może być stosowany jako olejek na zatoki, olej na ból ucha, powszechnie znanym faktem jest także że można stosować olejek herbaciany na opryszczkę. Dlaczego?
Olejek herbaciany – działanie
Olejek herbaciany wykazuje działanie antyseptyczne, porównywalne do wielu antybiotyków. Olejek działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Stymuluje także do pracy układ immunologiczny.
Dlatego też może być stosowany do:
- gojenia ran,
- leczenia grzybicy stóp lub paznokci,
- leczenia infekcji dróg oddechowych,
- leczenia infekcji narządów płciowych,
- leczenia łupieżu,
- leczenia kurzajek,
- leczenia poparzeń, odparzeń i odmrożeń,
- leczenie świerzbu,
- leczenia ukąszeń po owadach,
- leczenia trądziku i innych problemów skórnych (np. łojotokowego zapalenia skóry),
- leczenia wyprysków,
- łagodzenia bólu reumatycznego,
- łagodzenie chorób zębów i dziąseł,
- łagodzenia napięcia nerwowego,
- łagodzenia objawów grypy, przeziębienia i kataru,
- łagodzenia podrażnień skóry,
- odkażania pieluszek,
- pielęgnacji cery tłustej,
- poprawy funkcjonowania układu krążenia,
- poprawy kondycji paznokci,
- produkcji leków do higieny intymnej,
- usuwania blizn i przebarwień skóry,
- usuwania kamienia nazębnego,
- usuwania pęknięć na stopach,
- usuwania wrastających włosków,
- usuwania żylaków,
- zwalczania bólu głowy,
- zwalczania nieświeżego oddechu.
Olejek z drzewa herbacianego – stosowanie
Olejek z drzewa herbacianego można również wykorzystać nietypowo, np. do wyleczenia wszy u dziecka, jako odstraszacz na komary lub do sprzątania (to bardzo dobry detergent). Stosuje się go punktowo lub jako składnik innych kosmetyków (np. kremów). W zależności od przypadłości i receptury leczniczej można go rozcieńczać z wodą, a także przygotowywać na jego bazie lecznicze kąpiele lub masaże. Olejek z drzewa herbacianego można stosować także zamiennie z innymi kosmetykami lub w połączeniu z nimi (np. z glinką).
Kto nie może stosować olejku herbacianego? Jest on niewskazany dla kobiet, które są w ciąży, kobiet, które karmią piersią, dla osób uczulonych na składniki olejku, a także dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.
Przed zastosowaniem olejku herbacianego najlepiej przeprowadzić test uczuleniowy i dopiero, gdy w przeciągu kilku godzin od zastosowania olejku nie zaobserwowano reakcji uczuleniowej, użyć go do innych celów. Nie zaleca się spożywania olejku herbacianego, można go stosować wyłącznie zewnętrznie.
Olejek z drzewa herbacianego – gdzie kupić ten specyfik?
Najlepszym miejscem, w którym można kupić olejek z drzewa herbacianego, jest apteka. Poza tym można go kupić także w wielu internetowych drogeriach oraz sklepach z kosmetykami naturalnymi. Ile kosztuje charakterystyczny jasnożółty olejek o kamforowym zapachu?
Olejek z drzewa herbacianego – apteka – ceny
Olejek z drzewa herbacianego w aptece dostaniemy za dosłownie kilka, kilkanaście złotych. W aptece Gemini można kupić buteleczkę o pojemności 10 ml za niecałe 9 złotych. Z kolei w drogerii Pieluszkarnia możemy kupić olejek w buteleczkach od 15 do 100 ml, w cenie od 9 do 49 złotych za specyfik. Natomiast na apteczka 24 widziałam 30 ml olejku z drzewa herbacianego w promocyjnej cenie 32,55 złotych.
Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie na przykładzie różnych problemów zdrowotnych
Jak już wspomniałam, lecznicze właściwości olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że może on być stosowany jako olejek na ból ucha, olejek na zatoki. Znane są także przypadki, że stosuje się olejek z drzewa herbacianego na opryszczkę. Jak wygląda leczenie takim olejkiem? Poniżej opisuję to na przykładzie kilku konkretnych przypadłości zdrowotnych.
Olejek z drzewa herbacianego na opryszczkę
Wiele osób stosuje olejek z drzewa herbacianego na opryszczkę. Aby pozbyć się kłopotliwego problemu dermatologicznego, wystarczy zaaplikować kroplę olejku bezpośrednio na zmianę skórną, 3 razy dziennie. Wtedy bardzo szybko zauważymy poprawę.
Olejek na ból ucha
Nasze babcie stosowały herbaciany olejek na ból ucha. Mikstura, która może pomóc wyleczyć stany zapalne, składa się z 3 kropli olejku herbacianego, rozcieńczonych w ciepłej oliwie. Taki lek należy wkroplić do bolącego ucha i pozostać na chwilę w tej samej pozycji, by lek zadziałał. Aplikację olejku na ból ucha należy powtórzyć 3 razy w ciągu dnia.
Olejek na zatoki
Ze względu na przeciwbakteryjne właściwości, można stosować olejek herbaciany na zatoki. Aby uporać się z zapaleniem zatok, najlepiej przygotować inhalację na bazie olejku. Taki zabieg nie tylko wybije bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, które przyczyniają się do zapalenia zatok, ale także zwalczy inne stany zapalne górnych dróg oddechowych oraz poprawi kondycję zdrowotną organizmu.
Olejek z drzewa herbacianego – inhalacje – jak je przygotować?
Inhalacje olejkiem z drzewa herbacianego mogą pomóc załagodzić objawy przeziębienia, anginy i grypy, chronią także układ oddechowy przez infekcjami. Aby przygotować taką inhalację, należy nalać do miski gorącej wody i rozpuścić w niej kilkanaście kropel olejku. Następnie należy się pochylić nad miską, przykryć ręcznikiem i wdychać ulatniające się opary.
Krem z olejkiem z drzewa herbacianego
Krem z olejkiem z drzewa herbacianego to popularny kosmetyk, stosuje się go punktowo na zmienione miejsca na skórze, można też go wklepywać w całą twarz. Krem z olejkiem z drzewa herbacianego może pomóc z wieloma dolegliwościami, ponieważ oczyszcza skórę, regeneruje ją i odświeża, bez nadmiernego wysuszania.
Olejek niaouli – co to takiego?
Podobnym olejkiem do olejku herbacianego jest olejek niaouli. To olejek produkowany z tzw. papierowych drzew rosnących w Australii i Nowej Gwinei. Drzewa te należą do tego samego rodzaju, co drzewo herbaciane, czyli Melaleuca sp. Z leczniczych właściwości olejku Niaouli także korzystają Aborygeni.
Olejek Niaouli wykazyje właściwości przeciwpasożytnicze i antyseptyczne. Podobnie jak olejek herbaciany, może więc być stosowany do leczenia infekcji i zakażeń. Olejek Niaouli można stosować w innych kosmetykach lub samodzielnie, bez rozcieńczania. Można go także używać w inhalacjach oraz do masażu leczniczego lub kąpieli.
A Wy co sądzicie o opisanych przeze mnie olejkach? Zachęcam do komentowania osoby, które miały do czynienia z tymi specyfikami! Sprawdźcie także koniecznie wpis o olejku jojoba!