Profesjonalne foteliki dla niemowląt

Niniejszy artykuł pod tytułem Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Fotelik dla niemowlęcia stał się nieodłącznym elementem wyposażenia każdego rodzica. Wybór oraz dostosowanie fotelika do samochodu oraz wymogów bezpieczeństwa, nie stanowi jednak prostego rozwiązania. 

W trosce o dobro maluszka powinniśmy zadbać o odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli nam na komfort podróży w bezpiecznych warunkach. W jaki sposób dobrać fotelik dla niemowlęcia i o czym powinien wiedzieć przyszły rodzic? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

Przepisy prawa

Foteliki dla niemowląt są nie tylko niezbędnym dla rodziców rozwiązaniem, aby zapewnić dziecku komfort oraz bezpieczeństwo w czasie jazdy. Obowiązujące przepisy prawa ściśle regulują kwestię transportu niemowląt oraz dzieci w pojazdach samochodowych. 

Należy zaznaczyć, że wszystkie dzieci do ukończenia trzeciego roku życia bezwzględnie muszą być przewożone w specjalnie przystosowanym do tego foteliku. Zabronione jest przewożenie niemowlęcia bez fotelika lub „na rękach”. 

Niestosowanie się do tej zasady jest niezwykle ryzykowne. Stwarza bowiem zagrożenie dla noworodka, którego delikatne ciało jest podatne za wszelkie wstrząsy i urazy. Ponadto próba ominięcia tej zasady wiąże się z wysokim mandatem oraz punktami karnymi. Zadbajmy zatem o bezpieczeństwo naszych pociech.

Jak wybrać fotelik dla niemowlęcia?

Profesjonalne foteliki dla niemowlątWybór odpowiedniego fotelika nie jest prostym rozwiązaniem, szczególnie dla młodych i niedoświadczonych rodziców. Podczas wyboru fotelika dla niemowlęcia należy jednak kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami takimi jak: odpowiedni zakres wagowy, rodzaj zapięcia, wizyta w specjalistycznym sklepie z fotelikami.

Przeglądając oferty sklepów z fotelikami dla niemowląt, warto dokładnie zapoznać się z kategorią wagową produktu. Przyszłym rodzicom zaleca się zakup fotelika z zakresem wagowym od 0 do 13 kilogramów. Takie rozwiązanie umożliwi transport dziecka do osiągnięcia przez nie wagi 13 kg, co zazwyczaj oznacza rok spokojnego użytkowania produktu.

Foteliki dla niemowląt posiadają wewnętrzną uprząż składającą się z trzech lub pięciu punktów. Dla bezpieczeństwa maluszka zaleca się, aby wybierać foteliki z pięciopunktową uprzężą. Takie rozwiązanie zapewnia bardzo dobrą amortyzację podczas jazdy oraz znacznie lepiej chroni dziecko podczas wypadku.

Pamiętajmy, aby fotelik dobrać do swojego samochodu. Niestety rozwiązanie jakim jest fotelik dla niemowlęcia nie jest uniwersalne dla każdego rodzaju pojazdu. W tym celu warto udać się do specjalistycznego sklepu z fotelikami, w którym odpowiednio wykwalifikowani pracownicy doradzą jaki fotelik powinniśmy dopasować do swojego auta.

Fotelik z atestem – dlaczego to takie ważne?

Pamiętajmy, że zdrowie i bezpieczeństwo maluszka podczas jazdy samochodem jest najważniejsze! W tym celu należy dokonać zakupu wyłącznie fotelika posiadającego atest bezpieczeństwa. Ponadto korzystanie z fotelika nieposiadającego atestu lub którego atest jest nieaktualny w świetle obowiązującego prawa – traktowane jest jako jazda bez fotelika.

Dokonując zakupu fotelika samochodowego, należy zatem zadbać aby posiadał on ważny atest ECE R44 lub ECE R129. Posiadanie jednego z dwóch atestów, oznacza że fotelik jest odpowiednio przystosowany dla przewozu niemowlaka i pomyślnie przeszedł wymagane testy bezpieczeństwa. 

Dla rodziców, którzy chcą zapewnić najlepsze warunki transportu dla maluszka, bardzo dobrym wyborem będzie fotelik z normą ECE R129, która powiązana jest ze spełnieniem przez fotelik bardziej rygorystycznych warunków.

Kiedy kupić fotelik dla noworodka?

Znaczna grupa rodziców jest zbyt podekscytowana przyjściem na świat nowego członka rodziny, aby zawczasu zaplanować zakup fotelika samochodowego dla noworodka. Przygotowanie pokoju a nawet mieszkania dla maleństwa jest niezbędnym krokiem w życiu każdego przyszłego rodzica. 

Jak wygląda zatem kwestia zakupu fotelika dla noworodka? Otóż fotelik tak jak wózek oraz inne akcesoria niezbędne dla noworodka powinniśmy zakupić jeszcze przed jego narodzinami. Pomoże to bezpiecznie przetransportować maluszka ze szpitala do domu oraz zaoszczędzić niepotrzebnego stresu z zakupem produktu na ostatnią minutę.

Fora internetowe są prawdziwą skarbnicą wiedzy, na których możemy znaleźć na prawdę ogrom informacji dotyczących opieki i przygotowań przed powitaniem maluszka. Niektórzy rodzice zalecają, aby odczekać z wyborem fotelika do narodzin, aby jak najlepiej dopasować jego rozmiar do dziecka. 

Nic bardziej mylnego! Świeżo upieczeni rodzice będą zbyt zaangażowani dogadzaniem noworodkowi, przez co może być im bardzo ciężko znaleźć dodatkowy czas na wizytę w sklepie z fotelikami.

Ustawienie fotelika w czasie jazdy

Po dokonaniu zakupu fotelika dla noworodka, należy zająć się jego odpowiednim ustawieniem w czasie jazdy. Zaleca się, aby noworodki przewożone były tyłem do kierunku jazdy. 

Takie ustawienie fotelika minimalizuje ryzyko urazów kręgosłupa, szyi oraz głowy. Jest to szczególnie ważne podczas hamowania. Wywoływane przez nie przeciążenie jest mniej odczuwalne dla niemowlęcia niż w przypadku jazdy przodem.