Szkodliwe składniki kosmetyków, które należy unikać

Niniejszy artykuł pod tytułem Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Przemysł kosmetyczny stale się rozwija, im więcej kosmetyków tym więcej badań pod kątem toksykologii w produkcie kosmetycznym. Kosmetyki mają w założeniu swoimi właściwościami nas upiększać, niestety większość z nich zamiast dobrze wpływać…szkodzi nam i środowisku. Dowiedz się, jakie składniki w twoim kosmetyku, mogą Ci zaszkodzić.

Każdy z waszych kosmetyków, czy to w kosmetyczce czy na półce w łazience posiada kilkadziesiąt związków chemicznych o określonym działaniu. Zgodnie z obowiązującym prawem, producent musi zamieścić na opakowaniu etykietę ze składem tzw. INCI. Listę rozpoczynają składniki, których jest najwięcej. Ciekawostką jest, że wszystkie składniki pochodzenia naturalnego pisane są po łacinie, a chemiczne po angielsku.

Szkodliwe składniki w kosmetykach

 1. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) jest to tani syntetyczny detergent, który odpowiada za to, że twój szampon czy żel pod prysznic pieni się. Ten składnik na pewno podrażnia i przesusza skórę, bo usuwa ochronna warstwę lipidową naskórka, a długi kontakt z nim, może prowadzić do świądu, wyprysków lub egzemy. Zaburza też produkcje łoju i potu, a jeśli wniknie do organizmu odkłada się w tkankach. Uszkadza też mieszki włosowe, co prowadzi do ich wypadania.
 2. SLES (Sodium Laureth Sulfaye)składnik powstający z procesu chemicznego SLS. Jest łagodniejszy dla skóry niż SLS, ale również ma działanie wysuszające i drażniące. Obydwa te związki mogą prowadzić do atopowego zapalenia skóry.
 3. Parafina (Paraffin oil, Paraffinum liquidum, Synthetic wax, Paraffin, Isoparaffin). Otrzymywana w destylacji ropy, skutecznie naszą skórę wygładza i nadaję jej złudną miękkośćParafina to tak jakby niewidzialna zbroja na naszej skórze, która raczej robi wiele złego niż dobrego. Nie posiada właściwości nawilżających i odżywczych, a skóra po jej zastosowaniu może być wrażliwa dla promieniowanie UV.
 4. Parabeny (methylparaben, ethylparaben, butylparaben) inaczej konserwanty dodawane do naszych kosmetyków, należą do najczęstszych związków, które nas uczulają i powodują podrażnienia.
 5. Lanolina (lanolin) Substancja natłuszczająca produkowana z gruczołów łojowych owcy🤢. Jej występowanie najczęściej znajdziemy w kremach natłuszczających i maściach, a także w produktach do włosów. Może uczulać i powodować podrażnienia.
 6. Formaldehyd (formalin, methanal methyl aldehyde, methylene oxide, morbicidacid, Oxymethylene). Występujący np. w lakierach do paznokci. Jego opary działają drażniąco, a kontakt ze skórą może wywoływać wysypki i stany zapalane. Stosowany w odżywkach do paznokci, może powodować rozdwajanie się płytki paznokcia. Został odnotowany jako składnik prawdopodobnie rakotwórczy.
 7. Glikole (PEG-cyfra, PPG-cyfra, sorbitan diisostearate, -eth np. Laureth-4). Ciecze stosowane w przemyśle kosmetycznym jako rozpuszczalniki, emulgatory i środki zwiększające lepkość. Substancje te osłabiają barierę lipidową i prawdopodobnie uszkadzają genetyczną strukturę skóry (rakotwórcze).
 8. Silikony (methicone, siloxane, silanol, silicone). Bezbarwne oleje, które mamy w produktach do włosów, podkładach i bazach pod podkład. Wyrównują niedoskonałości, zmiękczają włosy, tworzą cienką warstwę „filmu”. W przypadku stosowania na cerze, zatykają pory, prowadzą do zaskórników i wyprysków.

Parfum Fragrance w kosmetykach – szkodliwe składniki kosmetyków

Jest to kompozycja zapachów w kosmetyku, czyli to na co zwracamy uwagę, kupując lub stosując dany kosmetyk. Czy taki składnik może być szkodliwy dla naszego zdrowia? Okazuję się, że tak…może wywoływać alergię skórne, świąd, łuszczyce, suchość skóry albo tworzyć inne choroby skóry. Do szkodliwych zapachów w produkcie, możemy zaliczyć:

 • Galaxolide – syntetyczny składnik zapachowy.
 • Musk Ketone i Xylene – syntetyczny zamiennik zapachu. Imituje zapach naturalnego piżma.
 • Tonalide – syntetyczny zamienników tanich kosmetyków, może uszkadzać wątrobę.

Podam Wam stronę, dzięki której po wpisaniu nazwy produktu przeanalizuje ona skład kosmetyku. —-> cosdna.com.

Dajcie znać czy przy zakupie jakiekolwiek kosmetyku, zwracacie uwagę na jego skład?