Zajady – jak i czym leczyć

Niniejszy artykuł pod tytułem Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Podkład Revlon Colorstay – kolory, opinie, gdzie kupić należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dzisiejszy wpis wyjątkowo poświęcę nie kosmetykom, a pewnym dolegliwościom, z którymi na pewno miałyście do czynienia. Mowa o zajadach. Co na zajady warto stosować? Jak wyleczyć zajady? Czym smarować zajady? Zapraszam do lektury!

Zajady – co to takiego?

Zajady to dość uciążliwa dolegliwość, która najczęściej jest wywoływana przez zakażenie. W wyniku infekcji grzybiczej lub bakteryjnej mogą się u nas pojawić bolesne nadżerki w kącikach ust. To właśnie zajady!

Zajady – od czego mogą się pojawić?

Poza wspomnianą infekcją zajady mogą się pojawić także w wyniku:

  • ekspozycji na zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury – gdy doszło do wysuszenia i podrażnienia warg,
  • stosowania aparatu na zębach lub protez – urządzenia te także mogą wywoływać podrażnienia,
  • niskiej odporności,
  • refluksu,
  • różnych schorzeń – zajady są objawem cukrzycy, anemii, próchnicy, a także niedoborów witaminowych (najczęściej witaminy C oraz witamin z grupy B),
  • ciąży,
  • zaniedbań higienicznych.

Zajad a opryszczka – czy to to samo? Jak wyleczyć zajady?

Zajady są bolesne i utrudniają takie czynności jak mówienie, czy jedzenie. Pęknięcia mogą się zmieniać w owrzodzenia oraz pozostawiać brzydkie blizny. W przeciwieństwie do opryszczki, która objawia się stanem zapalnym okolicy warg, zajady występują jedynie w kącikach. Inne są także przyczyny wystąpienia tych dwóch dolegliwości. Za rozwój opryszczki odpowiada bowiem konkretny wirus, mianowicie HSV (Herpes Simplex Virus).

Zajady a nowotwór

Poza wymienionymi przeze mnie przyczynami zajadów, dolegliwość ta może także świadczyć o poważnych zmianach zdrowotnych, np. HIV lub nowotworze jamy ustnej. W większości przypadków jednak zajady nie wskazują na poważne problemy ze zdrowiem.

Jak wyleczyć zajady? Co może pomóc na zajady?

Co pomaga na zajady? Przede wszystkim dbanie o zasady higieny, czyli regularne szczotkowanie zębów i mycie jamy ustnej. Ważne jest, by w sytuacji, gdy pojawiły się u nas zajady w kącikach warg, nie dotykać ich ani nie skubać.

Problem z zajadami może wynikać także z nieprawidłowej diety, dlatego warto dbać o to, by w codziennie spożywanych posiłkach pojawiły się produkty bogate w witaminy i minerały. Podstawą zbilansowanej diety są tłuste ryby, nabiał, chude mięso, produkty pełnoziarniste, a także owoce i warzywa (w szczególności takie jak np. szpinak, czy awocado).

Jeśli mamy problem z zajadami, warto ograniczyć także spożycie kawy – używka ta wypłukuje z naszego organizmu cenne minerały i witaminy, przyczyniając się do niedoborów substancji odżywczych, które z kolei mogą wywołać zajady.

Co robić, gdy mamy nawracające zajady?

Nawracające zajady mogą świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych, dlatego, gdy zaobserwowaliśmy je u siebie, należy się zgłosić do lekarza. Aby uniknąć powtarzającego się problemu z zajadami, warto dbać o odpowiednią ochronę ust – w okresach jesienno-zimowych można używać pomadek oraz maści ochronnych (np. Carmex na zajady, ale o tym poniżej).

Jak wyleczyć zajady?

Czym leczyć zajady? Bardzo skuteczny jest aloes – można go kupić w postaci soku lub żelu w niemal każdej aptece. Roślina ta ma działanie kojące i wspomaga gojenie ran, w tym także sprawdza się na zajady.

Co jeszcze warto wypróbować? Przyda się maść na zajady w kącikach ust, najlepiej, żeby była ona bogata w składniki, które wspomagają gojenie ran, czyli:

  • cynk,
  • witaminy (w szczególności A, B2 i C),
  • drożdże.

Czym smarować zajady? Maść cynkowa na zajady

Maść cynkowa na zajady jest to tani i skuteczny lek na zajady w kącikach ust.  Możemy ją kupić już za kilkanaście, a nawet kilka złotych, w dowolnie wybranej aptece. Maść na zajady w kącikach ust zawiera tlenek cynku, a także witaminy z grupy B i A. Kosmetyk posiada właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne, a także ochronne i może być stosowany nie tylko na zajady, ale też w innych przypadkach podrażnienia skóry.

Czym leczyć zajady? Drożdże na zajady

Drożdże na zajady także mogą zadziałać, ponieważ są one bogate w witaminę B. Można je spożywać w postaci tabletek lub po prostu rozpuścić w wodzie i wypić napój z drożdży. Inny sposób, jeśli chodzi o drożdże na zajady, to nałożenie drożdżowej papki na chorobowo zmienione miejsca.

Czym wyleczyć zajady? Maść z witaminą C na zajady

Maść z witaminą C na zajady także może pomóc, jednak lepiej wybierać kosmetyki, które zawierają także inne składniki i substancje czynne. Sama witamina C może nie wystarczyć, by szybko wyleczyć zajady. Przyda się także maść ochronna z witaminą A lub serum regeneracyjne zawierające w swoim składzie inne cenne składniki.

Co pomaga na zajady? Maść Carmex na zajady

Maść Carmex na zajady to w zasadzie nie maść, a pomadka ochronna i balsam do ust. Kosmetyk ten jest polecany do pielęgnacji i ochrony skóry ust. Czy Carmex działa na zajady? Moim zdaniem lepiej stosować ten kosmetyk profilaktycznie, ponieważ po fakcie, może nam on nie pomóc za bardzo.

Spodobał Ci się ten wpis? Sprawdź także: https://wenablog.pl/glinka-zolta-fitomed-glinki-kosmetyka. Dowiesz się, czy warto stosować na co dzień glinki oraz, który z rodzajów kosmetyku jest najlepszy dla Twojej cery!